Bu NE’nin basit ve biraz daha farklı bir örneği battle of sexes (cinsiyetlerin savaşı) denilen bir oyunda da güzel bir biçimde, sosyal bakış açısı ile de entegre ediliyor.

Battle of Sexes oyunun kuramı şudur;

Bir çift ilk defa buluşacaklardır. Ve 2 salonlu bir sinemada buluşmaya karar verirler. Ancak günümüz teknolojisinde de olsa, bir şekilde birbirlerine hangi salonda buluşacaklarını söylemeyi unuturlar. Alt kattaki salonda kadının sevdiği bir film, ikinci katta ise erkeğin sevdiği bir film oynamaktadır. İki taraf da birbiri ile buluşmayı istemektedir.

Bu oyunda 2 adet kazanç var, ilki sinemayı izlemek, diğeri ise birlikte izlemek. Bu durumda aşağıdaki gibi bir tablo hazırlanabilir.

Kutulardaki ilk rakam satırların (erkek) kazancı, ikincisi ise kolonların (kadın) kazancı oluyor. Buluşamadıkları durumda ikisi de sadece sinemaya giderek ve 2 farklı film izleyerek 1 kazanıyorlar. Ancak bu durumda elimizde 2 adet NE oluyor. Erkeğin, kadının, kadının gitmek istediği filme gideceğini varsayarak alt kattaki salona gitmesi, ya da tam tersi.

Bu tarz NE durumlarında olay matematikten çıkıyor ve istatistiklere bakıyoruz ve rakamlar çok şaşırtıcı;

Erkeklerin %79’u kadının gitmeyi istediği filmi seçiyor ve bu NE’ye ulaşılıyor.

Bu da erkeklerin randevuya, kadınların ise sinamaya daha meraklı olduğunu gösteriyor. Ya da hanımlarımızın pek nazlı olduğuna!