Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken biri “e-mail marketing öldü be” dedi. Hayır dedim ölmedi, Sadece çağın getirdiklerine göre ayak uydurmayı beceremeyen firmaların yaptıkları spam oldu, kişiselleşme, tekilleşme akımına ayak uyduran ve bunu başaranlar ise çok ciddi işler yapıyorlar hala.

Ajansımın yaptığı işlerden biri de Toplu e-posta reklamcılığı. Bu işe girebilmek çok ciddi yatırım gerektiriyor. Birçok sertifika, ISP’ler ile anlaşmalar ve çok ciddi bir sunucu yatırımı ardından e-posta gönderimi işini anlınızın akı ile yapabiliyorsunuz ancak. Ancak bu işin sadece teknik kısmı…

E-postaları doğru düzgün göndermenin yanı sıra bunu akıllıca yapmak “toplu e-posta gönderimi” ile “e-posta pazarlaması”nı ayıran en önemli noktadır. E-posta pazarlaması yöntemlerini bir yan iletişim yolu olarak değil tüm iletişim kaleminin içerisine doğru biçimde yedirmek, otomatize etmek ve karşınızdakileri anladığınızı, onlara değer verdiğinizi ve onları tanıdığınızı göstermek için kullanmak çok önemli.

Toplu e-posta gönderimi öldü, evet. Artık milyonlara gönderdiğiniz e-postalar spam filtrelerine takılıyor, takılmayanlar da maksimum %2 açılma oranlarını görebiliyor. Ancak kişiselleştirilmiş bir gönderi büyük avataj sağlıyor çoğu zaman, açılma oranları %10’u buluyor, hatta bazen %15’leri.. Keza tıklanma oranları da yükseliyor.

CRM yapınız ile entegre, belirli aksiyonlara göre tetiklenen ve akıllı bir kurgu ile hazırladığınız e-posta pazarlama sisteminiz size çok faydalı olacaktır. Üstelik e-posta pazarlaması ROI hesaplamaları için çok avantajlıdır. Tüm aksiyonlar takip edilebilir.

Kısacası; e-posta pazarlaması tabii ki ölmedi. Sadece şekil değiştirdi. Peki siz değiştirdiniz mi?