Geçtiğimiz hafta kendimize süper bir kıyak geçip, Barselona’ya gittik. Ancak hem giderken, hem de oradayken ne yapalım, ne edelim sorularını kendimize çok sorduğumuz, ve cevaplarını bulmakta zorladığımız için, başkaları da bunları sorunca buluversin diye yazılmış bir yazı bu. Umarım sizlere de faydalı olur!

Barselona’ya Gidiş

Barselona Türkiye’den bir saat geride. Akşam 20:00 de bindiğimiz uçak, yerel saatle 22:45 gibi indi, valizler vb derken 24:00 olmadan otelde olduk. Daha önceki seyahatlerimizde hem giderken, hem de gelirken (eğer yol uzunsa) gece uçmaya çalışıyoruz hep, ancak bu sefer 7 günümüz vardı; bünyemize yol yorgunluğu ile bir gün geçirme işkencesi çektirmek istemedik. Hava limanından şehre inebileceğiniz 3 yöntem var;

 • Tren: her avrupa şehri gibi pek sağlam bir tren sistemi var. Trenler oldukça dakik. Tren ile şehir merkezindeki istasyona ulaşmanız mümkün. Geceleri çalışmıyor.
 • Aerobus: Bizdeki havaş. Fiyatından emin değilim, ancak 10€ civarı olmalı. Barselona şehir merkezinin kalbi olan Placa de Catalunya’ya gidiyor. 30-40 dk sürüyor.
 • Taksi: Şehir merkezine (yerine bağlı olarak) 20-30 € arası tutuyor. 3 tarifesi var ve tarifeler taksilerin üzerindeki panorlarda yazıyor. Tarifeler arsında %20-30 gibi farklar var;
  • Hafta içi gündüz
  • Hafta içi gece – Hafta sonu gündüz
  • Hafta sonu gece

Taksiler ile ilgili önemli bir not (detaylarına aşağıda gireceğim) taksicilerin büyük bir kısmının ingilizce bilmiyor olması. Elinizde harita olursa gideceğiniz yeri göstererek çok daha hızlı gidersiniz. Dert anlatmak pek mümkün değil.

Son bir not olarak; eğer pegasus ile uçtuysanız T2 terminaline ineceksiniz.

Barselona’da nerede kalmalı?

Screenshot 2014-10-13 13.30.10

Yukarıdaki harita Barselona şehir merkezi. Havalimanı şehre yakın, (görünmüyor ama) haritanı hemen altında. Birkaç büyük ana caddesi var şehrin, ve çok karışık bir otobüs sistemi var. Otobüslerin bazıları sadece gece çalışıyor. Her allahın günü keçi gibi yürümek istemiyorsanız (biz istiyorduk, 7 günde 97 KM yürüdük ama) http://www.tmb.cat adresinden otobüslerin nerelerden geçtiğine, metroların nerelerde olduğuna bakıp otelinizi öyle tutun.

Havalimanından çıkarken bir şehir haritası edinirseniz, şehrin çeşitli bölgelere ayrıldığını göreceksiniz. Sahil kısmı (haliyle) en tuzlu yerler.

Konaklama için biz genel olarak çok hareketli olmayan ancak ulaşımı iyi olan yerleri seçmeye çalışıyoruz, sizlere de önerim böyle olur. Otele para vereceğinize yemeğe ve gezmeye para verirsiniz (ki emin olun çok vereceksiniz!)

Nereleri Gezmeli?

Bizim 7 tam günümüz olduğu ve inanılmaz bir müze merakımız olduğu için geniş geniş ve kafamıza göre gezdik. Eğer bu kadar uzun süreniz yoksa ne yapacağız diye kendinizi paralamak yerine bus touristic’e atlayın, her yeri size hızlıca gezdirecektir.

Yok biz normal gezeceğiz diyorsanız başlamak için güzel bir adres; http://w110.bcn.cat/portal/site/Turisme?lang=en_GB

Barselona (her yerde tekrar tekrar yazıldığı gibi) bir Gaudi kenti. Bu allahın delisi adam şehri şehir yapmış diyebilirim. İnanılmaz bir mimari deha arkadaş. Şehrin çeşitli yerlerine dağılmış bir çok eseri var ancak kaçırmayın diyebileceklerim;

Park Güell

IMG_9571

Vaktiyle avrupanın en zengin ailelerinden olan Güell ailesi için yaptığı bir park projesi. Aslında bir yerleşim yeri olarak düşünülmüş, sonradan kazın ayağının öyle olmadığına karar verip ev yapmaktan vazgeçmişler. Dev gibi bir park. Bir kısmı (aslında en güzel kısmı) ücretli. Kalanını muhteşem Barselona manzaları için gezebilirsiniz. Parkın ücretli olan kısmıda meşhur bukalemun heykeli bulunuyor. Biletleri oradan almak biraz uğraştıyor, dolayısıyla önceden alın (7€) (şuradan) Biletler park girişinde daha pahallı olacaktır, dikkat (8€). Belirli saatler için giriş veriyorlar parka, dolayısıyla biletinizi alırken bir saat aralığı seçmeniz ve o saat aralığında girmeniz gerekli parka. Kaçırırsanız almıyorlar. Girdikten sonra istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Bilet ofisi ana girişin sağ tarafında. İçeride ücretsiz Wifi var. Audio guide vermiyorlar, ancak onun yerine geçecek bir mobil uygulama yapmışlar. Önceden de indirebilirsiniz.

İçinde bir de Güell’in oturduğu ev var, giriş 5€ olmalı. Ona da uğrayın derim.

Palau Güell

Gaudi’in Güell ailesi için yaptığı, La Rambla üzerindeki ev. Fazla söze gerek yok, görmek gerek. Giriş 12€ http://palauguell.cat

Sagrada Familia

Nam-ı değer, bitmeyen kilise. Anlatılacak çok şeyi var, ancak görmeniz gerek bunu da. Hatta sadece bunun için Barselona’ya gidilir, o derece. Biletlerinizi önceden, internetten alın mutlaka! (şuradan) Kiliseye vardığınızda bir tarafta inanılmaz bir sıra göreceksiniz. Onun tam arka tarafına gidin ve saate göre aldığınız bileti gösterip girin. Audioguide alın derim, içeride pek açıklayıcı yazı yok. Kulelere tırmanmak opsiyonel, biz tırmandık, bir Duomo değil, ancak mimari ayrıntıları çok etkileyici.

Casa Batlló

Biz girmedik. Giriş çok pahallı geldi. http://www.casabatllo.es/en/ 21.5 € Ancak değerlendirilebilir. Hiç olmazsa dışı görülmeli.

Bu yazdıklarım haricinde başka yaptıkları da var tabii ancak öne çıkanlar bunlar. Bunlar haricinde meraka ve ilgiye göre görün diyebileceğim müzeler ise şöyle;

 • Museu de Musica: Önceden bilet almaya gerek yok. Eğer müzik aletleri ilginizi çekiyorsa mutlaka gidin. http://w110.bcn.cat/portal/site/MuseuDeLaMusica?lang=en_GB 30 yaş altına 3.5 €. Çok yakınından tramvay geçiyor.
 • Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC): Katalan sanat tarihi için görülmesi gereken bir yer. Audio guide alın. Giriş 12€. Kapıdan ya da şuradan alabilirsiniz.
 • Museu Picasso: Mutlaka Görmeli. Biletler kapıdan ya da şuradan, biraz sıra olabilir, audio guide alınmalı . http://www.museupicasso.bcn.cat/en/
 • Museu Maritim: Denizcilik ile uzaktan yakından ilginiz varsa, mutlaka gidin. http://www.mmb.cat Biletleri kapıdan da alabilirsiniz.
 • La Cathedral
 • Castle De Montjuic
 • Mirador de Montjuic

Barselona haricinde yakınlarda gidip görülmesi gereken 2 yer daha var;

Montserrat

IMG_1398 IMG_1402 IMG_9694 IMG_9743

Tren ile de gitmek mümkün, biz araba kiralayıp gittik (50KM). Dağın tepesine kurulmuş bir manastır. Mutlaka ama mutlaka gidin. Aşağıda fotolarını göreceksiniz; inanılmaz biryer. Teleferik ile çıkın, ardından da yürüşlerin başladığı bir üst kısma tırmanan tramvaya binin. Her biri 5-10€ civarında. Her cent’e değer.

Teatre Museu Dali

Tren ile gitmek mümkün, arabayla da (150KM) biz yer bulamadığımız için giremedik. Biletleri aylar önce tükeniyor. Vakit ayırıp gidebilirseniz, bize de anlatın. Gidemedik. Çok üzülüyoruz. http://www.salvador-dali.org

Bazı müzeler her ayın ilk pazarı ücretsiz oluyor. Bazıları ise belli gün ve saatlerde ücretsiz. Gezeceğiniz müzeler ciddi bir kalem olacağı için bunlara bakın derim. http://bcn.cat adresinden kurcalarsanız bulabilirsiniz. Aman dikkat, ücretsiz günlerde çok ama çok sıra oluyor.

Ne Yiyelim?

Deniz ürünü sevenler için bir cennet Barselona. Denizden çıkan herşeyi (ama herşeyi) yiyorlar. Paela denenmeli. Yerlerine 4SQ’dan bakıp gidin diyebileceğim 3 restoran;

Bunlar haricinde ufak tefek kafeler, el fornetler (fırınlar), güzel güzel kruvasanlar… var da var… Güzel yani 🙂

IMG_1329 IMG_1330 IMG_1331

Genel Notlar

Kendinize güzel bir rota yapın ve gezin. Bu şehir gerçekten sokak sokak gezilmeyi hakediyor. Ancak şunlar aklınızın bir köşesinde bulunsun;

 • İngilizce bilmiyorlar. Azcık biliyorum diyenlerde genelde yalan söylüyor. Kısa ve net; bilmiyorlar.
 • Yönlendirmeler biraz zayıf. Harita okumayı biraz bilmek lazım.
 • Roaming ile tecavüze uğramamak için şu uygulamayı kurun. Sonra teşekkür edersiniz: Ulmon
 • Hırsızlık çokmuş, bizim başımıza gelmedi ama, geldiğinde polise dert anlatmak da zor (bakınız bir önceki başlık)
 • Her müze için biletleri önceden alın
 • Müzelerde ingilizce bilgi pek yok, audioguide almaya çalışın
 • Kafelerin büyük bir bölümü 23:00 gibi kapanıyor
 • Sigara çok pahallı (Lucky Strike 6€ gibi) içiyorsanız TR’den çıkarken alın. Oradaki Freeshop’da bile pahallı
 • Dönerken Barselona’daki Freeshop pahallı. TR’den alın alacaklarınızı
 • Havalimanındaki Dükkanlar 22:00 – 23:00 gibi kapanıyor
 • Havalimanında Pegasus T2’den kalkıyor, T1’e gitmeyin. Giderseniz aradaki mesafe 20 dk ye yakın sürüyor, dikkat
 • Hediyelik eşyacılarla pazarlık yapın, çok indirim alabilirsiniz
 • Motorsiklet kiralayacağım derseniz, limanda yerleri, günlük 30€ den başlıyorlar.
 • Araba kiralayacağım derseniz günlük 65€ den başlıyor. Dolu depo veriyorlar, benzin ücretini baştan alıyorlar, eğer depoyu doldurursanız benzin ücretini düşüyorlar.
 • Araba kiralarsanız, kiralayabileceğiniz en ufak aracı kiralayın (bknz, aşağıdaki madde)
 • Araç kiralayanlar için;
  • Motor çok, hızlı kullanıyorlar, kimisi çok dikkatsiz.
  • 3 tane park sistemi var;
   • Mavi alanlar paralı, makinalara ödüyorsunuz. Geceleri ücretsiz
   • Sarı alanlara gündüz park sadece 30 dk ye kadar serbest, gece ücretsiz
   • Yeşil alanlara gündüz hep yasak, gece ücretsiz.
  • Yer altı otoparklar çok pahallı (ilk 15 dk, dksi 0.30€, sonraki her dakika 0.10€. Öyle böyle değil.)

Bizim gezdiğimiz yerlerden fotolar için şöyle buyrun

Size de şimdiden iyi gezmeler!