Hiç bir zaman çok popüler bir insan olmadım. Hayatımın bir kısmını spot ışıkları ve flashlar altında geçirmiş olmama rağmen (bknz:dipnot), popüler bir insan olduğuma hiç inanmadım. Son 4-5 yıldır sosyal medyanın bukadar çok hayatıma girmesiyle popülerlik kavramını daha da bir sorgular oldum. Çünkü Andy haklıydı, herkez 5 dakikalığına şöhret olma yolunda artık.

Friendfeed, Twitter ve hatta benim için çok kişisel dostlarımın yer aldığı Facebook’da bile insanların anlık popülerlikleri enteresan bir tablo çiziyor gözümde. FriendFeed listemdeki insanların büyük bir kısmını şahsen tanımıyorum. Sektörümün başarılı bireyleri, güzel ve işime yarayacağını düşündüğüm insanları takip etmeye gayret ediyorum hep. FF’i açtığımda okunmaya değer şeyler görmek mutlu ediyor beni. Çok şey yazıp paylaşmıyorum da; foursquare ve bloglarım bağlı, yazdıklarım ve FSQ’da paylaştıklarım FF’de oluyor genelde.

Okudukça, izledikçe insanların iletişim kurma yöntemlerindeki enteresanlıkları fark ediyorum. Bu konu üzerine naçizane tespitlerimde aşağıda;

  • Polemik yarat. Polemik yaratınca taraflar oluşuyor, taraflar oluşunca birileri seni tutuyor. Altında yüzlerce yorum olan feedler görüyoruz ondan sonra. Polemik yaratan popüler oldum sanıyor. Belkide gerçekten popüler oluyor.
  • Değerli içerik. Bak bu güzel, evet başka yerde bulamayacağımız şeyler buluyoruz bazen. Ve bu beni etkiliyor. En azından dahası gelir izlenimize kapılıyorum.
  • Fikir sor. Eğer seni izleyenler sana kısmen de olsa değer veriyorsa bir fikir verirler. Zaten her konuda bolca fikri olan bir milletiz.
  • Kedi resimli feed yarat. Works like magic!

Şaka bir yana; geçenlerde okuduğum doğru tweetlemek isimli bir posttan feyz alarak yazıyorum. Doğru tweetlemek diye şey mi olur demeyin, oluyormuş. Diyorlarki sabit bir konu üzerine, düzenli, sıcak bir tonda, tweetleyin. Bu ne arkadaşım ya? Popüler olmanın reçetesini yazmışlar, biz görmemişiz.

Yapmayın. Sosyal medya bir yere kadar. Offline Network’ünüz kuvvetli değilse, boştur gerisi. Bence tabii.. Hep bence zaten.

Sosyal medya’da popülerlik ve şöhret olmak üzerine birşeyler yazmak uzun zamandır aklımdaydı, kısmet bugüneymiş. Ama pek dağınık bir yazı oldu. Niye böyle oldu bilmiyorum.

bknz: 12 yıldır davul çalıyorum. Sayısını bilmediğim kadar çok konser verdim, çekime katıldım. 4 yıldır aktif müzik hayatıma ara vermiş olama rağmen halen insanlardan hoş tepkiler ve geridönüşler alıyorum. Hoş dimi 🙂