Herşeyi in-house yapmaya o kadar aşığız ki. Çoğu firma sırf 3. partilerle çalışmamak için zarar etmeyi göze alıyor. Buna değip değmeyeceği üzerine yazmayacağım, elbet seçenin bir bildiği vardır. Ancak benim 3. parti deneyimlerimde aldığım notlarım ve uygulamaya çalıştığım taktikleri aşağıda listeledim. Umarım işinize yarar;

 1. Doğru Adamları Bulun;
  Yahu durun gülmeyin. Evet çok zor doğru adam bulmak ve evet sadece referansları yetmez. Doğru adam kimyanızın uyuştuğu, dost da olabileceğiniz adamlardır. En önemlisi sizi müşteri olarak görüp buna saygı göstermeli, bir yandan da sizin nazınızı çekebilmelidir.
 2. İşi Yapacak Adamla Tanışın
  Bir çok 3. parti de işlerini 3. partilere yaptırır. Bu şaşırtıcı gerçek projenizin patlamaya hazır bir bomba haline gelmesidir. 3. partilerle çalışırken mutlaka ve mutlaka el işini kimin yapacağını bilin, hatta ve hatta (olabiliyorsa) tanışın bu kişiyle. Ortadan kaybolma gibi bir riski ciddi biçimde elemine edersiniz.
 3. Yapılacak İşi Dökümante Edin
  “Yaaa bunu zaten 3. parti yapmayacak mı” demeyin. Yapmayacak. Yaparsa da yalan yanlış yapacak. Doğru yapsa da çok pahallı olacak, siz kar edemeyeceksiniz. İşi teslim etmeden önce detaylı olarak dökümante edin mutlaka. Her adımı, her süreci yazın, zamanlarını biçin ve bu proje spesifikasyonları üzerinden yürüyün. Bu size “bu adamla şaka olmaz” tadında bir saygı duyulmasını da sağlayacaktır.
 4. Yapılacak İşi Bilin
  En güzeli sizin de yapabileceğiniz bir işin vakitsizlikten dolayı 3. partilere verildiği senaryodur. Bu sayede 3. partinin jargonunu anlarsınız ve size yalan söyleyemezler. Yaptıracağınız işi bilmiyorsanız oturun, okuyun, araştırın ve yapamasanız da üzerinde konuşabilecek kadar hakim olun konuya. Bir web sitesi örneğinde “ya bööle bööle kaysın işte” diyen bir proje yöneticisi, “abi, JQ’nun easing’ini kullalanım, ama in-out-expo olsun. Ha bir de cufon a dikkat, ajax ile çakışır” diyen bir proje yöneticisi karşısında gözyaşları içinde kalacaktır. (tecrübeyle sabittir)
 5. B, C…Z planlarınızı yapın
  Derler ya babanıza bile güvenmeyin diye, bence babanıza güvenebilirsiniz ama 3. partilerinize hiç bir zaman %100 güvenip işin ucunu kaçırmayın. Mutlaka birden çok planınız olsun. Yöntem çok basit; daha kısa deadline’lar, aynı anda birden çok 3. parti, güven ilişkiniz belli bir noktadaysa iş teslim tarihine bağlı ödeme ve ceza sistemi, sözleşme bık bık bık..
 6. Ve şimdilik son olarak; İşinizi Takip Edin
  Projelerin büyük bir kısmı işi takip etmeyen, edemeyen, etmeyi beceremeyen proje yöneticileri yüzünden patlar. Siz onlardan olmayın. Sürekli takip edin. Herşey ne aşamada bilin. Ağızlarından çıkan her sözü anlayın. Anlamadıklarınızı sorun, anlayıncaya kadar sorun!

Umarım faydalı olabilmişimdir.

İyi bayramlar!