Uzun süredir geleceğin reklamcılığı nasıl olacak, neler değişik olacak diye düşünüyorum. Her aklıma fikir geldiğinde de bunları bir kenara yazıyorum. Bu yazımda notlarımın toplanmış halini bulabilirsiniz.

  • Yakın gelecekte reklamlar lokasyon tabanlı olacak. Dijital ekranlara dönüşen panolar nerede olduklarının ve zamanın bilincinde olacaklar. Size lokal ve aksiyona dönüşecek reklamlar sunacaklar.
  • Reklamlar, alıcılarının (reklama mağruz kalanların) farkında olacak. Üstelik bu sadece internet ortamında değil, fiziksel ortamda da böyle olacak. Bir pano, ona bakanlara göre reklamlar yayınlayacak. Yol kenarındaki afişler, arabanın sahibi, hatta sürücüsüne özel reklamlar sunacak. Kalabalık kitlelerde ortalamalar ve eğilimli popülasyon ölçümleri ile çoğunluğa hitab eden bir reklamcılık yapılacak.
  • Fiziksel dünyada da reklamların ölçülebilirliği artacak. Bir panoyu gördükten sonra dönüşüm yaratan kişi sayısı hesaplanabilecek. Bu sayede out-door reklamcılıkda CPA, dönüşüm başı maliyetlendirme kurgusu uygulanabilir olacak. Markalar, sadece para kazandıkları reklamlara yatırım yapacaklar.

Sizce?