Her gün yüzlerce e-posta alıyoruz. Gmail vb. ileri spam filtreleri olan sunucular bu epostaların büyük bir kısmını temizliyor. Inbox’a ulaşmayı başaran e-postalar ise çoğu zaman hiç okunmadan silinip gidiyor.

Alıcıların okuyacağı, hatta paylaşacağı e-postalar hazırlamak oldukça zor. Ancak bu e-postaları hazırlamadan önce gönderilecek e-postalar için bir plan yapmak çok önemli. Cevap aradığınız soru en kısa haliyle şu; kullanıcılara ne zaman mail atacağız? 

Tabii ki aylık/haftalık düzenli gönderimlerinizi yapmalısınız, ancak kullanıcıya bu toplu mailler haricinde dokunabileceğiniz çok nokta var. Birkaçını aşağıda sıraladım;

Hoşgeldiniz

Kendini oldukça net açıklıyor zaten. Sitenize üye olduklarında, ya da bir şekilde ağınıza katıldıklarında onlara göndereceğiniz e-posta. Ancak bu postanın içeriği çok çok önemli. Araştırmalar hoşgediniz e-postalarının 4 kat daha fazla açılma ve 5 kat daha fazla tıklama aldığını gösteriyor. Aslında bunun için çok mantıklı bir açıklama da var. Kullanıcılar o anda sizin ürününüz/hizmetiniz kısaca sizinle ilgileniyor. Sitenizde anlatmak istemediğiniz çok şeyi verebileceğiniz, saklaması gereken ayrıntıları da barındırabilecek bir e-posta bu. Kullanıcının bilgilerini de bildiğinize göre, mutlaka kişiselleştirilmiş içerik barındırmalı ve alıcıya direk olarak hitap ediyor olmalısınız.

Kurucudan Kişisel Hoşgeldiniz

Sitenizi ya da yapınızı kuran kişiden (kısaca sizden) giden bir hoşgeldiniz e-postası. Bir önceki mail ile aralarındaki en büyük fark ağır görsel içerik barındırmak yerine bir arkadaşınıza attığınız e-posta gibi gönderiyor olmanız. Bu hem insanların sizinle iletişim kurması için onlara açık bir kapı bıraktığınızı gösterecektir, hem de içten bir kaşılama olarak algılanacaktır. Bu e-posta için en iyi zaman bandı sisteme girişlerinden bir kaç saat sonra ya da ertesi gün.

Kullanım Klavuzları

Sitenizin kullanımı ne kadar basit olursa olsun, kullanan kişiler bazı konularda takılacaktır. Bunları önceden düşünüp onlara kayıt olduktan sonraki günden başlayarak 5-10 gün bandında her gün, hizmetinizin kullanımına göre gün içinde sabit bir saatte göndereceğiniz sitemiz nasıl kullanılıyor mailleri diyebiliriz bunlara. Her e-postanın üst kısmına direk olarak destek alabilecekleri bir alan ya da destek sisteminize bir yönlendirme yapmanız da çok faydalı olabilir. İyi planlanmış bir sistem ile destek sisteminizi çökertmeden kullanıcılarınızı hizmetinize alıştırabilir, kısa sürede uzman seviyesinde kullanıcılara kavuşabilirisiniz.

Güncellemeler

Aslında içinde bir çok mail tipini barındıran bir grup. Yeni özellik duyuruları, popüler içeriğiniz, düzenli gönderimlerinizin tümü bu başlık altına girebilir. Kullanıcılarınızın sizi unutmaması ve sizin yerinizde saymadığınızın altını çizmek için çok verimli olacaklardır.

Kayıp Kullanıcılar

Sunduğunuz hizmet ne olursa olsun, zaman içinde yapınızı unutan ve sizi kullanmayı bırakan kullanıcılar olacaktır. Bu kullanıcılara belirli bir zaman sonra özel bir e-posta atıp geri dönmelerini, kullanmadıkları zaman içinde nelerin değiştiğini ve ürününüzün ne kadar iyi olduğunu hatırlatabilirsiniz. Elbette eğer işine yaramıyorsa ilgilenmeyecektir, ancak eğer basitçe sizi unuttuysa geri dönüşler çok başarılı olur.

Kısaca; gönderdiğiniz maillerin içerikleri kadar hangi maili göndereceğiniz ve ne zaman göndereceğiniz de çok çok önemli. Firmanızın e-posta gönderilerini daha verimli planlamanızın geri dönüşü de çok yüksek olacaktır.

İyi bir hafta geçirmeniz dileği ile.