Yaklaşık 2 aydır iPad kullanıyorum. İş hayatıma da yoğun biçimde girdi dolayısıyla. Ancak çalışma şeklimizi değiştirecek mi, bu apayrı bir soru sanırım.

Ortalık aylardır tablet bilgisayarlar diye hop oturup hop kalkıyor. Apple’ından Exper’ine neredeyse tüm büyük üreticiler bir versiyon ile girdi bu pazara. Ve hala sature olmadığı için ciddi bir rekabet de var.

Geçtiğimiz günlerde tablet bilgisayarlar için “bir aile aracı” tanımlamasını okumuştum. Hak veriyorum aslında, laptopların yapamadığını yapıp interaktif bir canvas oluyor tabletler. Fotoğraflarınıza, web sitelerine göz atmak için de ideal. Ancak dediğim gibi iş hayatı ap ayrı bir konu.

Peki tabletler çalışma şeklimizi değiştirecek mi?

Bence evet. Ancak ne iş yaptığınıza bağlı.

Öncelikle yöneticilerin hayatını çok kolaylaştıracağını söyleyebilirim. (en azından iPad için) sunum, excel ve yazılı dökümanları hazırlamak, incemek ve düzenlemek açısından oldukça başarılılar. Teklif ve sunum hazırlamak için bilgisayarımı çantamdan çıkarmadığım bile oluyor. Excel tabloları için de %80 işimi halledebiliyorum iPad üzerinden. Şarj sürelerinin uzunluğu da beni oldukça etkiliyor.

Yıllar önce geleceğin web-app lara kayacağını söyleyen bir TED konuşması izlemiştim. MS de Office Live ile bu alana girdi. Konu web tabanlı uygulamalar olduğunda da tabletlerin avantajı açık ara öne çıkıyor. Teorik olarak bilgisayar karşısında yapabildiğiniz her şeyi yapabilir oluyorsunuz. (hatta dün bir ftp programı buldum, bu sayede kod bile yazabiliyorum)

Tabletlerin zamanla hayatımıza daha da çok gireceğine de eminim açıkçası. Bilgisayarlarımızın yerini alamasalar da yollarda geçen zamanımızı verimli hale getirmeleri yeterli.

Ya sizce? Tabletler yarın neler sunacak bizlere?