Brandwolf 3 yaşını doldurmak üzere. Bu süre içinde 30’dan fazla marka için yüzlerce proje üretti ve teslim etti. Yaptığımız işlerin çeyreğini çok belirli alanlarda çalışacak yazılımlar oluşturuyor.

Ben genel anlamda web tabanlı, ya da havalı adıyla cloud’da yazılımları her zaman için daha verimli ve kullanışlı buluyorum. Her türlü firma çalışanlarının ofis bilgisayarına olan bağımlılıkları kaldırırken, mobil haldeyken de iş üretebilmelerini sağlamak çok mantıklı geliyor.

Ancak web tabanlı bir yazılım, bir web sitesi değil. Bir çalışanın rapor girebilmesi için bir ekran üretiyorsanız örneğin; sadece bir blog girişi formu hazırlamak yetmeyecektir. İşi yapan kişinin genel alışkanlıkları, cihaz kullanım şekli ve tabii ki işin doğası çok önemli. En havalı haliyle akıllı yazılımlar diyebileceğimiz bu şey aslında işi yapabilmeniz için size bir yol çizen ve bu yolda ilerlediğinizde sizi hızlandıran bir yapı. Tıpkı web sitelerinde akıllı yönlendirmeler yaptığımız gibi web uygulamalarında da aynı yapıyı kurmaya özen gösteriyoruz.

Ancak buradaki en büyük handikap, çok fazla değişkenin yer alması gereken arayüzlerin faciası. Ömrünüzde hiç icra takip programı arayüzü gördünüz mü bilmiyorum, ancak eğer görmediyseniz de çok şey kaçırmıyorsunuz. Çok fazla değişkenin olduğu arayüzlerde bilgiyi vermek için üst üste, iç içe yüzlece girdi alanı yaratmak haliyle çözüm değil. İşte burada anahtar kullanıcı alışkanlıklarını anlamak. İçeriği en hızlı girebileceğiniz yöntemi araştırıp inceleyerek bulmak elbette mümkün. Bunu başardığınızda da meşur kullanıcı deneyimini de üst seviyeye taşımış oluyorsunuz!

Motorla alakalı bir şey yazacağım diye açtım, ancak bu çıktı. Ama zaman iki teker zamanı, elbet rüzgar bize de dönecek!

Bir de geçtiğimiz hafta 3 yıl sonra ilk kez sahneye çıktım. Pek özlemişim yahu!