Tribe marketing kavramını tam olarak karşılayan bir kavram olmasa da kabile pazarlaması en yakın anlamı veriyor. Kabile pazarlamasının ana mantığı hizmet veya ürünün çevresinde hedeflenmiş bir sosyal grup ve topluluk yaratmak üstüne kurulu. Bu yüzden “kabile” kelimesi gayet uygun.

Kabile pazarlamasının bir çok faydası bulunmakta. Eğer bahsettiğimiz sosyal topluluk başarıyla yaratılırsa, ürünün Facebook, Twitter ve blog entegrasyonu otomatik olarak gerçekleşmiş oluyor. Markanın etrafında bir konuşma çemberi oluştuğu için bu aynı zamanda ROI’de önemli katkı sağlıyor.

Online pazarlama yapan insanların ya da profesyonel bloggerların en temel amaçlarından biri yazıklarını daha çok insanın okumasını sağlayarak gerçekleştirdiği etkiyi arttırmak. Bunun için gerekli olan web trafiği ise hem online hem offline yöntemlerle arttırılabilir. Offline olarak geleneksel medya yöntemleri ile yapılabilir. Online olarak kaliteli içerik üretebilir, başkalarının yazılarına yorum yapabilir, video blog oluşturabilir ya da canlı yayın yapabilirsiniz. Özellikle internetin ve sosyal medyanın şuan geldiği noktada bu kolaylıkla yapılabilir.

Kabile pazarlaması stratejinde siz kaliteli içerik üretip paylaşmaya devam ederken kabile üyelerinizde bu içerikleri kendi ağlarında paylaşıyor. Bunun sosyal medyada yazdığınız şeylerin arkadaşlarınız tarafından paylaşılmasından farkı bir ekip olarak belli bir stratejiye göre yapılıyor olması.

TribePro.com sitesi bu konuda çalışmaya başlamış bile.