Yazılım bilen bir iletişimci olarak dijital dünyanın sihirine tüm kalbimle inanıyorum . İyi bir arayüz, doğru kurgulanmış kullanıcı etkileşimleri inanılmaz bir deneyim yaratıyor. Nedir peki sihirli bir deneyim?

Doğal hareketlere doğal sonuçlar

Daha önce de yazmıştım, iOS’in bu kadar kolay öğrenilmesinin en önemli sebeplerinden biri tüm arayüzün doğal bir akışkanlıkta olmasıdır. Bir listenin sonuna kadar ulaştığınızda hissetiğiniz elastiklik doğadan esinlemiştir. Çünkü doğada hiçbirşey %100 sabit değildir. Dolayısıyla kullanıcıya bildiği, taş devirinden beri alışık olduğu hissiyatları yaşatmalı ve bu durumlara doğanın verdiği tepkileri vermeli arayüzler. Sihir burada başlıyor.

Bağıl ortamlar & cihazlar

“buradan …. yapıyorsun, orada …. oluyor” lafı benim için heyecan kaynağı olmuştur hep. Birbirlerine hiç bir bağı olmayan cihazları sizin birisi ile etkişime geçmeniz sonucu cevap vermesi her zaman için heyecan vericidir. Uzaktan kumandalı arabaların yeni dünya modelleri kısaca. Senkronize hareket eden cihazlar, içerikler yada cihazınızın oryantasyonu ile hareket eden siteler… İşte bunlar hep sihir.

Bildiğiniz şeyler bildiniz gibi değil

Hergün kullandığımız cep telefonunu bir helikopteri uzaktan yönetmek için kullanabilmek buna en güzel örnek sanırım. Düşününce, halen inanılmaz. İnsan bazen hayret ediyor. (!)

Örmekler elbette çoğaltılabilir, ancak en kısa haliyle basit bir arayüz, doğal bir etkileşim ve duyusal imkansızlıkların gerçekleşmesi biz teknoloji çocuklarına halen sihir gibi geliyor.

Ayrıca kim biraz sihir sevmez ki!