Uzun bir yolculuğun en keyifli yanlarından biri hazırlık kısmı bence. Hele bu yolculuğa motorsiklet ile çıkıyorsanız, evinizden uzata olacağınız bu sürede yaşamsal ihtiyaçlarınızı temel seviyeye indirmeyi öğrenmek zorundasınız. Haziranın ikinci yarısında çıkacağımız italya turu için da hazırlıkları tamamladık sayılır. Yanımıza alacaklarımızı birkaç başlıkta grupladım;

Giyim

Yağmur ihtimalini de göz önünde bulundurarak mevsimlik kıyafetlerimizi alacağız gibi görünüyor. Yazlık mont’u alıp almamak konusunda halen çekimser olsam da, neredeyse her gün 4-5 saat yol yapacağımız için tulum da olabilen tam korumalı bir set ile gideceğiz gibi görünüyor. Buna ek olarak birer set yağmurluk da olacak yanımızda. Bot olarak uzun süredir Forma kullanıyorum, uzun yolda ayakların kebap olma riski olsa da, hem en korumalı olan alternatif bu, hem de oldukça rahatlar. Bunun haricinde gündelik kullanım için birer ayakkabı, ve her gün için birer takım kıyafet alacağız. Çantaların içine bunları rahat sığdırabilmek adına en iyi yöntem bir compression bag. Havasını alarak ufaltabileceğiniz bu çantalara dünyalar sığıyor.

Elektronik

Malesef işim gereği bilgisayarımı yanıma almam gerekli. Bunun dışında;

  • iPad
  • DSLR
  • GoPro
  • telsizler
  • kindle
  • Garmin Montana 600

ve tüm bunlar için sarj aletleri ve ara kabloları yanımıza alacağız. iOS cihazlarda çektiğimiz fotoğraflar için özel birşey yapmamıza gerek kalmayacak, ancak DSLR ve GoPro için iPad SD kart okuyucuyu kullanacağız. Her seferine bilgisayarı çıkartmamak hedefimiz.

Güvenlik & Motor

Kask için kullandığımız ufak şifreli karabina haricinde bir de orta boy bir zincirli kilit alacağız yanımıza. Bunun haricinde Bauhaus’dan aldığımız 3mt çelik tel’i de karabina ile kısa molalarda montları kilitlemek için kullanacağız.

Motor için büyük bir avadanlık taşımıyorum, gittiğimiz yerlerde işimizi görecek tamirciler bulabileceğimize inanıyorum. Ancak yine de standart avadanlık üstüne mini bir lokma takımı ve  Leatherman’ı her zaman yanıma alıyorum. Bu sefer de öyle yapacağız.

Diğer

Deuter’in ilk yardım setine (motorcu doktorlar sağolsun) yaptığımız eklemeler ile tam bir yol seti haline getirdik. Standart bir ilk yardım setine ek olarak içinde ağrı kesiciler, antihistemikler vb. de var. Umuyoruz ki hiç açmayacağız ama yanımızda bulunması önemli. Kişisel bakım ıvır zıvırı haricinde, yolculuk için gerekli evraklar da (yunanistan üzerinden geçeceğim için) şöyle;

  • Uluslararası Ehliyet
  • Green Card
  • Pasaportlar
  • Ruhsat & kasko evrakları

Tüm bunlarla tamam olacağız gibi!